Mleko… Pić czy nie pić? Oto jest pytanie. Mądrzy tego świata spierają się bezustannie czy krowie mleko jest faktycznie zdrowe, czy powinniśmy je pić, czy tylko nam szkodzi. Zwolennicy i przeciwnicy bombardują nas argumentami za i przeciw. Dyskusja trwa.

10968702 853176431408936 187746842 o-001

Mleko krowie jako najbogatsze źródło łatwo przyswajalnego wapnia (przyswajanie na poziomie 80%) kontra niewłaściwa proporcja wapnia w stosunku do fosforu, co czyni wapń źle przyswajalnym. Dlatego przeciwnicy polecają przerzucić się na sardynki, migdały czy sezam, gdzie stosunek wapnia do fosforu wynosi 2:1. Ale kawa z sardynkami – o madonna!

Co z alergiami? Zwolennicy białego napoju podkreślają, że częściej niż mleko alergie wywołują np. łosoś czy truskawki, a nagonki na te produkty nie ma. Nietolerancja laktozy na drodze ewolucji zanika, nabywamy zdolności trawienia laktozy, więc mleko większość z nas może pić całe życie. Przeciwnicy nadal podkreślają, że produkcja enzymu odpowiedzialnego za rozkład cukru mlekowego u dorosłych zostaje wstrzymana, przez co picie mleka powoduje wzdęcia, bóle brzucha, zmiany skórne. Jeśli faktycznie masz stwierdzoną nietolerancję laktozy wtedy jesteśmy zmuszeni do rezygnacji ze spożywania mleka i ważne jest aby zastosować alternatywę mleka krowiego.

A tłuszcz? Ci, którzy mleko atakują powtarzają, że w mleku występuje tłuszcz pochodzenia zwierzęcego, a tego należy unikać, gdyż powoduje nadwagę, zwiększa poziom cholesterolu, sprzyja chorobom serca i miażdżycy. Obrona mleka odpowiada: tłuszcz w mleku zawiera substancje, które mają silne działanie antyoksydacyjne, przeciwdziałające miażdżycy. Nie znajdują też wystarczających dowodów na to, że związek pomiędzy produktami mlecznymi, a wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest silny.

Badania, badania. Jest ich setki, tysiące i każdy w wynikach widzi co innego. Zwolennicy przedstawiają wyniki badań, gdzie wykazano, że grupa na diecie bezmlecznej narażona jest na 4-krotnie wyższe ryzyko wystąpienia złamań. Druga strona grzmi: mleko nie wzmacnia kości, tylko je osłabia. Zawarte w nim białko wypłukuje wapń z organizmu. Osteoporozie najlepiej zapobiegać spożywając bogate w wapń artykuły spożywcze, które nie są przetworami mlecznymi…

Mam dość. Pij mleko, nie pij mleka. Jedz produkty mleczne, nie jedz! Badania za, badania przeciw. I bądź tu człowieku mądry. Zdecydujcie się panowie naukowcy i autorytety świata medycznego. Kto m racje?

Ja!!! ZACHOWAJ ZDROWY ROZSĄDEK, ZAUFAJ I SŁUCHAJ SWOJEGO ORGANIZMU!!!

Lecę, bo mi kawa stygnie… Z mlekiem =P

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Najczęściej czytane

brownie
tytan
MG 85742 3
kaloriaaa
szczota1
10884486 983695951644010 225026915 n

Polecamy

uczymyfit logo

szpilki na siłowni | cookies

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd

Ta strona używa ciasteczek, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Polityka prywatności