Szpilek nie noszę, hantlami nie macham i nie uprawiam sportu. Zatem co tutaj robię? Ano praktykuję jogę - nie ćwiczę, nie trenuję a praktykuję ewentualnie uprawiam. Jak mniemam już wywołałem skrzywienie na wielu twarzach, bo joga to takie tam wyginanie się, które nie spala kalorii, tkanki tłuszczowej a bicepsy od tego i tak nie urosną...

1-IMG 0083

Nie będę nikogo przekonywał na siłę, bo i jak?. Ale mogę służyć jako "egzemplarz przykładowy", że warto. Sam praktykuje jogę od pół roku. Nie będę nikomu wmawiał, że już pomogło mi na wszystkie bóle, skrzywienia, ograniczenia ruchowe itd. Mam tego sporo, bo ponad trzydzieści lat spędziłem za biurkiem, w tym piętnaście nad klawiaturą komputera. Nie ma nic za darmo. Półokrągłe plecy z rysującym się "garbem księgowej" i fatalne ograniczenia ruchowe w barkach to tylko część dolegliwości. Na młodszych powinno to zadziałać jak ostrzeżenie - fatalny wpływ na organizm ma wielogodzinne ślęczenie nad komputerem, leżenie przed telewizorem z piwem w ręku czy brak ruchu i wożenie tyłka samochodem. Ogólnie rzecz ujmując Homo Sedentarius czyli człowiek siedzący. Jak taki styl życia może załatwić stawy, ścięgna i mięśnie (te ostatnie znikają jeden po drugim!) wiem już dokładne.


Co może w tej sytuacji joga? Na pewno wiele, chociaż lekarz rodzinny zalecał mi bardziej grę w siatkówkę i pływanie niż jogę, ale postanowiłem spróbować, bo biegać nie lubię, rowerem mi się jeździć nie chcę, a sztanga trochę za ciężka. Zatem joga. Po sześciu miesiącach nie żałuję wyboru. Przekonałem się, ze ma wpływ na ciśnienie (pomiary przed i po, i w trakcie dnia). Poza tym przywracam sobie pełny zakres ruchu (trochę zbyt wolno idzie jak na moje oczekiwania), a o to chodziło mi od początku.


Mogę jeszcze dodać, że ćwiczenia oddechowe pozwalają na kompletne "odcięcie" się od wszelkich stresów, nerwów, klientów, kolegów, przyjaciół i mniej lub bardziej miłych obowiązków.
Po tym wszystkim wniosek może być tylko jeden - czas na matę.

S.K.

Komentarze stworzone przez CComment' target='_blank'>CComment

Najczęściej czytane

brownie
kaloriaaa
tytan
MG 85742 3
10884486 983695951644010 225026915 n
niechudne1

Polecamy

szpilki na siłowni | cookies

 zBLOGowani.pl

Our website is protected by DMC Firewall!

Ta strona używa ciasteczek, dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Brak zmian w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na ich używanie. Polityka prywatności